Sázava

oficiální webová prezentace kláštera

Vážení návštěvníci, děkujeme za vaši návštěvu v sezóně 2016 a budeme se znovu těšit na setkání s vámi při prohlídkách nebo kulturních akcích od 1. dubna 2017. Bohoslužby v kostele sv. Prokopa zajišťuje místní římskokatolická farnost i v zimním období.

Zavřít

Opati Sázavského kláštera

přehled opatů a administrátorů Sázavského kláštera od jeho počátků až do jeho zrušení v roce 1785 Josefem II.

Jméno Od roku  
1.   Sv. Prokop 1035  
2.   Vít 1053  
3.   Jimram 1086  
4.   Božetěch 1092  
                 Latinští opaté    
5.   Děthard 1097  
6.   Silvestr 1134  
7.   Božata 1161  
8.   Reginard z Met 1162  
9.   nejmenovaný ?  
10. Blažej 1202  
11. Jan I. 1276  
12. Matěj 1321  
13. Přibislav 1332  
14. Albert 1354  
15. Petr ze Zbýšova 1377  
16. Jan II. 1405  
17. Nevlas 1405  
18. Michal 1431  
19. Václav I. 1455  
20. Jan III. 1487  
21. Linhart 1488  
22. Jan IV. ?  
23. Josef 1535  
24. Matěj Kožka ?  
25. Petr II. 1560  
26. Václav II. ?  
27. Adam Polydor 1565  
28. Martin Gallus 1569  
29.Ondřej z Tomáškovic 1585  
30.Stanis. Thomanides  1597  
31. Jiří Štyrský 1606  
32. Jiří Pavlín    1624  
33. Prokop Tylek 1637  
34. Jan Bílek 1650  
35. Jiří Itali 1653  
36. Jan Prokop Manner 1660  
37. Jan de Belmonte 1663  
38. Daniel I. Nigrin  1664  
39. Řehoř Aulík 1680  
40. Coelestin Jindřich 1680  
41. Benedikt Grasser 1681  
42. Aemilián Hlasivec 1696  
43. Václav Košín 1703  
44. Bonifatius Frič 1738  
45. --    
46. Anastasius Slančovský 1744  
47. Leander Kramář 1763